skip all navigation
skip banner links
skip primary navigation

Staff Directory — Alphabetical Listing

Allen photo
Dr. Bruce Allen — Sr. Field Geologist
Apache photo
Connie Apache — Administrative Services Coordinator
Armijo photo
Chris Armijo — Computer Systems Administrator
Attia photo
Dr. Snir Attia — Field Geologist
Austin photo
Dr. George Austin — Emeritus - Sr. Industrial Minerals Geologist
Avramidi photo
Valentina Avramidi — Associate Director for Finance
Baca photo
Alyssa Baca — GIS Specialist
Baca photo
Dustin Baca — Chemistry Lab Tech
Baca photo
Onesimo (Albert) Baca — Lead Maintenance Carpenter
Barker photo
James Barker — Emeritus - Geologist, Perlite Specialist
Bauer photo
Dr. Paul Bauer — Emeritus - Principal Geologist
placeholder
Douglas Bland — Water Data Specialist-EDU
Brandvold photo
Lynn Brandvold — Emeritus - Sr. Chemist
placeholder
Melissa "Luna" Brett — Water Data Specialist-GIS
Broadhead photo
Ron Broadhead — Emeritus - Principal Sr. Petroleum Geologist
placeholder
Michael Carroll — Manager, Publications Sales Office
Cather photo
Dr. Steven Cather — Emeritus - Sr. Field Geologist
Chamberlin photo
Dr. Richard Chamberlin — Emeritus - Sr. Field Geologist
Chapin photo
Dr. Charles Chapin — Emeritus - Director & State Geologist
Christenson photo
Scott Christenson — Hydrogeological Field Technician
Connolly photo
Cynthia Connolly — Manager, Education Outreach
Das photo
Dr. Souvik Das — Postdoctoral Fellow in Raman Spectroscopy
Doherty photo
Amanda Doherty — Hydrogeologist/GIS Specialist
Donahue photo
Dr. Maria Magdalena Sandoval Donahue — Water Data Specialist
Dunbar photo
Dr. Nelia Dunbar — Interim Vice President for Research at New Mexico Tech
Dunn photo
Amy Dunn — GIS Technician/Cartographer
Eveleth photo
Robert Eveleth — Emeritus - Sr. Mining Engineer
Fichera photo
Marissa Fichera — Hydrogeologist
Frey photo
Bonnie Frey — Geochemist/Chemistry Lab Manager
placeholder
Joseph Grigg — Petroleum Geologist
Gundiler photo
Dr. Ibrahim Gundiler — Emeritus - Sr. Extractive Metallurgist
Gysi photo
Dr. Alexander Gysi — Economic Geologist/Assistant Professor
Han photo
Dr. Hannah Juan Han — PostDoctoral Fellow in Experimental Geochemistry
Hawley photo
Dr. John Hawley — Emeritus - Sr. Environmental Geologist
Heizler photo
Lynn Heizler — Geochemist-Microbeam Analyst
Heizler photo
Dr. Matthew Heizler — Assoc. Dir. For Labs, Sr. Geochronologist
Hobbs photo
Dr. Kevin Hobbs — Field Geologist
Hoffman photo
Gretchen Hoffman — Emeritus - Principal Sr. Coal Geologist
placeholder
Barbara Horowitz — Publications Program Manager
Iverson photo
Dr. Nels Iverson — Geochemist-Microbeam Analyst
Jochems photo
Andy Jochems — Field Geologist (Surficial Mapper)
Kasefang photo
David Kasefang — Network Systems Administrator
Kelley photo
Richard Kelley — Sr. Data and GIS Specialist
Kelley photo
Dr. Shari Kelley — Sr. Geophysicist, Field Geologist
Knight photo
Andi Knight — GIS Specialist\Cartographer
Koning photo
Daniel Koning — Sr. Field Geologist
Land photo
Dr. Lewis Land — Adjunct Karst Hydrogeologist
Leo-Russell photo
Mark Leo-Russell — Database Administrator
placeholder
Paulina Leon — Specialist III/Accounting & Grant Administration
Litherland photo
Dr. Mairi Litherland — Manager, NMT Seismological Observatory
Lopez photo
Annabelle Lopez — Petroleum Information Coordinator
Love photo
Dr. Dave Love — Emeritus - Sr. Principal Environmental Geologist
Lueth photo
Dr. Virgil Lueth — Emeritus - Sr. Mineralogist/Economic Geologist
Mamer photo
Ethan Mamer — Hydrogeologist
Mansell photo
Mark Mansell — GIS Analyst I
Martin photo
Luke Martin — Petroleum Geologist
Mattern photo
John David Mattern — Water Data Specialist
McIntosh photo
Dr. William McIntosh — Emeritus - Sr. Volcanologist, Geochronologist
McLemore photo
Dr. Virginia McLemore — Principal Sr. Economic Geologist
McNamara photo
Kelsey McNamara — Museum Curator & X-ray Diffraction Lab Manager
Miller photo
Phil Miller — Coordinator/Map Production
Morton photo
Cristopher Morton — Hydrogeologist
Newton photo
Dr. Talon Newton — Hydrogeologist
Pan photo
Dr. Ruiguang Pan — PostDoctoral Fellow in Computational Thermodynamics
Pearthree photo
Kristin Pearthree — Research Scientist
placeholder
Lisa Peters — Sr. Lab Associate
Pine photo
Robert Pine — Hydrogeologist Specialist
Pokorny photo
Cathryn Pokorny — Hydrogeology Program Coordinator
Price photo
L. Greer Price — Emeritus - Director & State Geologist
Rawling photo
Dr. Geoffrey Rawling — Sr. Field Geologist
Read photo
Adam Read — Geologist, Webmaster, ABQ Office Manager
Record photo
Amy Record — Seismic Analyst
Reiter photo
Dr. Marshall Reiter — Emeritus - Principal Sr. Geophysicist
Ricci photo
Dr. Julia Ricci — Research Scientist II
Ross photo
Dr. Jake Ross — Software Engineer II/Argon Lab Technical Manager
Scholle photo
Dr. Peter Scholle — Emeritus - Director & State Geologist
Smith-Schmitz photo
Dr. Sarah Smith-Schmitz — PostDoctoral Fellow in Experimental Geochemistry
Sturgis photo
Laila Sturgis — Sr. Hydrogeologist/Technical Manager
Thacker photo
Dr. Jacob Thacker — Field Geologist
Timmons photo
Dr. J. Michael Timmons — Interim Director / Associate Director for Mapping Program
Timmons photo
Stacy Timmons — Associate Director, Hydrogeology
Trivitt photo
Amy Trivitt — Geological Archives Coordinator
Ulmer-Scholle photo
Dr. Dana Ulmer-Scholle — Adjunct Associate Research Professor of Geology
Welch photo
Susan Welch — Adjunct Education Outreach Advisor (Retired)
Wheeler photo
Brian Wheeler — Manager, Fleet and General Services
placeholder
Brenda Whitt — Publications Resource Specialist II
Wilks photo
Dr. Maureen Wilks — Emeritus - Sr. Geologist/Head of Archives & Collections
Zimmerer photo
Dr. Matthew Zimmerer — Field Geologist II